| Part Number | SMBJ64CA-E3 5B |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 667610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ64CA-E3 5B |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ64CA-E3 5B |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 103 V |
| Supplier Package | SMB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Breakdown Voltage | 71.1 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Test Current | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 64 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 5.8 A |
| ESD Protection | No |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ64CA-E3 5B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 400W 2-Pin DO-222AA T R Download PDF datasheet for SMM4F6.0A-TR.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS30VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 58.1V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA68A-E3 5A.pdf |
|
STMicroelectronics | TVS and Protection Diodes and ICs Download PDF datasheet for ESDAVLC5-1BF4.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ13A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 154V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ154A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 256V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB300A-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 1.5KW 2-Pin DO-201AE T R Download PDF datasheet for 1V5KE68CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SMBJ16D-M3 H.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ6.5A-E3 61.pdf |